header image

Wycieczki do Tybetu

Popularność Tybetu jako regionu turystycznego jest powszechnie znana. Piękne widoki z tego kraju możemy zaobserwować nie tylko w filmach o Tybecie. Istnieje również możliwość jego zwiedzenia. Jak się bowiem okazuje podróże i wyprawy do Tybetu to nie tylko domena narciarzy i himalaistów. Chętnych na taką niezapomnianą wycieczkę możemy znaleźć wśród wielu turystów na całym świecie – także z Polski.

Według szacunków z każdym rokiem Chiny odwiedza ponad 5 milionów turystów. Około 30 tysięcy z nich decyduje się jednak na podróż do Tybetu. Turystyka jest tutaj jednym z najważniejszych filarów gospodarki i sukcesywnie przyczynia się do szybszego rozwoju regionu. Wycieczki do Tybetu nie należą jednak do łatwych dla obcokrajowców. Obowiązują tutaj dość surowe przepisy i restrykcje, które w dużej mierze zależą jednak od regionu i mogą zmieniać się dosłownie z dnia na dzień.

W tybetańskich wyprawach (między innymi na Kathamandu) ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Nepalu już od kilku lat wprowadziła jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące grup zorganizowanych. Bardzo ważną informacją dla wszystkich wybierających się w rejon Tybetu będzie zapewne fakt iż posterunki na granicy z tym regionem nie wpuszczają żadnych turystów indywidualnych. Ambasada udziela jedynie wiz grupom nie mniejszym niż pięcioosobowe. W przypadku kiedy na granicy z Tybetem pojawi się mniejsza grupa – każdy z jej członków natychmiastowo karany jest grzywną w wysokości 300 RBM (około 110 złotych).

Mimo iż rząd chiński wprowadził bardzo surowe przepisy dotyczące turystyki w Tybecie, nigdy nie przyznał się publicznie, że ten teren jest zamknięty dla turystów indywidualnych. Po Tybecie najlepiej jest więc podróżować w większych grupach z przewodnikiem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.